Persoonlijk uitgevoerd implementatietraject Stoppen na intake zonder vervolgkosten Sectorspecifiek voor dienstverleners Deliverables in eigen beheer, geen lock-in

Wat kost Claude in 2026?

Claude kosten

Claude kost in 2026 tussen €0 en €180 per maand: het Free-plan is gratis, Pro kost €15 per maand bij jaarbetaling of €18 bij maandbetaling, en Max begint bij €90 per maand voor vijf keer de Pro-capaciteit en loopt tot €180 voor twintig keer. Anthropic toont die bedragen in Nederland in euro’s, exclusief btw. Programmatisch gebruik loopt via de aparte Claude API, die per token afrekent.

Welk plan past, hangt af van hoe vaak je tegen een limiet aanloopt en niet van welke functies je op papier krijgt. Raak je op het gratis plan zelden een limiet, blijf dan waar je bent. Loop je meerdere keren per week midden in een taak vast, dan is Pro de logische stap. Max verdient zich pas terug wanneer je ook op Pro structureel het vijf-uursvenster leegtrekt, en niet eerder.

Werk je nu al dagelijks met Claude en loop je toch snel leeg, dan zit de winst vaker in je werkwijze dan in een duurder abonnement. Wie leert werken met projecten, langere opdrachten in één keer opzet en gerichter prompt, verbruikt merkbaar minder capaciteit per resultaat. Een Claude AI cursus legt die werkwijze vast, zodat je pas upgradet wanneer je capaciteit echt tekortkomt.

Wat Claude kost per abonnement

Wat Claude kost per abonnement verschilt vooral in gebruikscapaciteit, niet in de kwaliteit van de antwoorden. Elk betaald plan bereikt dezelfde modellen; je betaalt voor volume, voor extra toepassingen en voor beheer.

Plan Prijs per maand Facturatie Belangrijkste inhoud
Free €0 n.v.t. Chat op web, mobiel en desktop, websearch, geheugen tussen gesprekken, bestanden maken met code-uitvoering, connectors via remote MCP
Pro (jaarlijks) €15 €180 per jaar vooruit Alles uit Free, plus Claude Code, Cowork, Design, Science, onbeperkte projecten en Research
Pro (maandelijks) €18 Maandelijks Identiek aan Pro jaarlijks, zonder de jaarkorting van 17 procent
Max 5x €90 Maandelijks Vijf keer de Pro-capaciteit per venster, hogere outputlimieten, voorrang bij drukte
Max 20x €180 Maandelijks Twintig keer de Pro-capaciteit, vroege toegang tot nieuwe functies
Team Standard €18 per seat Jaarlijks Meer capaciteit dan Pro per gebruiker, central billing, single sign-on, gedeelde projecten
Team Premium €90 per seat Jaarlijks Vijf keer de capaciteit van een Standard-seat, verder identieke functionaliteit
Enterprise €18 per seat plus verbruik Alleen jaarlijks SCIM, audit logs, compliance-API, eigen dataretentie, 500K context op het standaardmodel

Alle bedragen in deze tabel zijn exclusief btw. Max kent geen jaarabonnement; die twee varianten reken je altijd per maand af. Voor Team-seats bij maandbetaling liggen de bedragen hoger dan de jaarprijzen hierboven; claude.ai/upgrade toont het tarief dat voor jouw locatie geldt.

Claude heeft geen abonnement dat Premium of Plus heet. De betaalde versies voor individueel gebruik zijn Pro en Max, met Team en Enterprise voor organisaties. Wie zoekt op Claude Premium of Claude Plus komt dus uit bij Pro of Max.

Sinds 24 juli 2026 is Opus 5 het vlaggenschipmodel van Anthropic. Welke van de Claude modellen je op je plan standaard krijgt, werkt direct door in wat je verbruikt, omdat zwaardere modellen sneller door je venster heen gaan. Het contextvenster is op Free, Pro, Max en Team gelijk en ligt op 200.000 tokens.

Waarom je factuur hoger uitvalt dan de getoonde prijs

De prijs die Claude toont is een nettoprijs, want Anthropic vermeldt bij elk plan dat de weergegeven bedragen belasting niet meerekenen. Voor een Nederlandse particulier komt daar 21 procent btw bovenop, waardoor Pro op €18,15 per maand uitkomt bij jaarbetaling en op €21,78 bij maandbetaling.

Ondernemers met een btw-nummer kunnen dat nummer invullen onder Settings, Billing. In jurisdicties met een verleggingsregeling voor zakelijke digitale diensten stopt Anthropic daarna met het toevoegen van btw en verleg je de heffing zelf in je aangifte. Voor een kantoor met vijf gebruikers scheelt dat direct honderden euro’s per jaar aan voorgefinancierde btw.

Prijzen, valuta en belastingafhandeling verschillen per regio. De pagina claude.ai/upgrade toont altijd het bedrag dat voor jouw locatie geldt, en dat is de enige plek waar je zeker weet wat je gaat betalen.

Met welke betaalmethoden je Claude betaalt

Claude betaal je met een creditcard of debitcard. Derde partijen zoals PayPal en Venmo worden geweigerd, en ACH-bankoverschrijving is alleen beschikbaar voor self-serve Enterprise-plannen en voor API-accounts met maandelijkse facturatie. Een directe iDEAL-knop kent de afrekenpagina niet.

Bij een mislukte betaling ligt de oorzaak zelden bij het bedrag. Een factuuradres dat niet exact overeenkomt met de gegevens bij je bank leidt tot een weigering, net als een niet afgeronde 3D Secure-verificatie. Voor het Free-plan hoef je helemaal geen betaalmethode op te geven.

Hoe je een betaald plan binnen veertien dagen terugdraait

Een betaald plan kun je binnen de Europese Economische Ruimte binnen veertien dagen herroepen, waarbij je de terugbetaling rechtstreeks in de app aanvraagt. Buiten die termijn zijn betalingen in beginsel niet-restitueerbaar, behalve waar de consumentenvoorwaarden of dwingend recht anders bepalen.

Opzeggen kan op elk moment en je plan loopt door tot het einde van de betaalde periode. Zeg minstens 24 uur voor de verlengdatum op om de volgende afschrijving te voorkomen. Je gesprekken, projecten en bestanden blijven bij je account staan, ook nadat het account terugvalt naar Free.

Is Claude gratis te gebruiken?

Claude is gratis te gebruiken via het Free-plan, zonder dat je een betaalmethode opgeeft. Dat plan geeft toegang tot Claude op web, iOS, Android en de desktop-app, met websearch, geheugen tussen gesprekken, extended thinking, connectors via remote MCP en de mogelijkheid om bestanden te maken met code-uitvoering.

Buiten het Free-plan vallen Claude Code, Claude Cowork, Claude Design, Claude Science, Research en projecten. Wie chats en documenten per opdracht wil bundelen, heeft daarvoor minimaal Pro nodig.

De belangrijkste beperking is de gebruikslimiet, die op een glijdend venster van vijf uur werkt. Geen dagelijkse reset om middernacht dus: raak je een limiet om 14:00 uur, dan komt capaciteit rond 19:00 terug. Voor incidenteel gebruik werkt dat prima, maar wie meerdere uren per dag met Claude van Anthropic werkt, loopt structureel tegen die grens aan.

Wat Claude Pro kost

Claude Pro kost €15 per maand bij jaarlijkse vooruitbetaling van €180, of €18 per maand wanneer je maandelijks afrekent. Het jaarabonnement scheelt 17 procent, wat neerkomt op ongeveer €36 per jaar.

Voor dat bedrag krijg je minstens vijf keer de capaciteit van Free per vijf-uursvenster, plus Claude Code in je terminal, Cowork op desktop, Design, Science, onbeperkte projecten met een eigen context, Research en Claude voor Microsoft 365. Anthropic noemt geen vast aantal berichten of tokens, omdat de limiet meebeweegt met de lengte van je gesprekken, het gekozen model en de functies die je aanzet.

Boven op het venster van vijf uur geldt een weeklimiet, en die capaciteit deel je met Claude Code en Cowork. Een lange codesessie in de terminal trekt dus dezelfde pool leeg als je gesprekken in de browser, wat verklaart waarom sommige gebruikers al op Pro sneller vastlopen dan verwacht.

Het zwaarste model, Fable 5, valt op Pro buiten de standaardcapaciteit. Wie dat model wil gebruiken, schakelt usage credits in en betaalt dat verbruik tegen het API-tarief boven op het abonnement. Welke taken dat zware model echt nodig hebben, is meestal een kleiner deel van je werk dan het lijkt; de afweging staat uitgewerkt in welk Claude model je kiest per type opdracht.

Wie vooral Nederlandstalig werk doet, merkt dat de kwaliteit van Claude in het Nederlands niet van je abonnement afhangt maar van de instructies die je meegeeft.

Wat Claude Max kost

Claude Max kost €90 per maand voor de 5x-variant en €180 per maand voor de 20x-variant, beide exclusief btw en zonder jaarkorting. De getallen verwijzen naar de capaciteit per vijf-uursvenster ten opzichte van Pro, dus vijf keer respectievelijk twintig keer zoveel.

Naast die capaciteit krijg je op beide varianten hogere outputlimieten, vroege toegang tot nieuwe functies en voorrang op drukke momenten. Het onderscheid tussen 5x en 20x zit uitsluitend in volume, niet in modellen of functionaliteit.

Fable 5 is op beide Max-varianten beschikbaar tot vijftig procent van je weeklimieten, waarna je verder kunt op usage credits tegen API-tarief. Voor de meeste individuele gebruikers is 5x ruim voldoende; 20x richt zich op wie dagelijks urenlang met grote codebases werkt.

De overstap van Pro naar Max is een capaciteitsbeslissing, geen functiebeslissing. Loop je op Pro nooit tegen een limiet aan, dan koop je met Max niets wat je gebruikt. Sta je meerdere keren per week stil midden in een opdracht, dan is de sprong verdedigbaar.

Wat Claude Team kost per seat

Claude Team kost bij jaarbetaling €18 per seat per maand voor een Standard-seat en €90 per seat per maand voor een Premium-seat. Bij maandbetaling liggen beide bedragen hoger. Team is bedoeld voor organisaties van twee tot honderdvijftig gebruikers.

De oude drempel van minimaal vijf seats is vervallen. Een kantoor van twee of drie mensen kan sindsdien gewoon een Team-plan afnemen, wat de stap vanaf losse Pro-accounts voor kleine organisaties aanzienlijk verkleint.

Het verschil tussen Standard en Premium zit in capaciteit, niet in functies. Een Premium-seat geeft vijf keer het gebruik van een Standard-seat, beide seat-types krijgen dezelfde functionaliteit, en binnen één organisatie kun je de twee combineren. Claude Code, Cowork, Design, Science en de koppeling met Microsoft 365 zitten bij beide inbegrepen.

Boven op Pro voegt Team central billing toe, plus single sign-on, enterprise search over de eigen organisatie, beheerdersrechten op connectors en gedeelde projecten. Op de inhoud die je organisatie invoert wordt standaard geen model getraind, wat voor kantoren met een geheimhoudingsplicht het argument is dat de rest overstijgt.

Hoe Claude Enterprise wordt geprijsd

Claude Enterprise wordt geprijsd op €18 per seat per maand plus het daadwerkelijke verbruik, dat tegen API-tarieven wordt afgerekend. Facturatie gaat uitsluitend per jaar. Je kunt het plan self-serve aanmaken of via sales een voorstel op maat opvragen.

Dat prijsmodel wijkt fundamenteel af van Team. Bij Team betaal je een vast bedrag per seat met een ingebouwd gebruiksplafond; bij Enterprise is de seat-prijs laag en schaalt de rest van de rekening mee met de modellen en taken die je team draait. Beheerders kunnen daarom uitgavenlimieten instellen per gebruiker en per organisatie.

Wat je voor die prijs krijgt, draait om governance. Enterprise voegt rolgebaseerd toegangsbeheer met fijnmazige permissies toe, plus SCIM, audit logs, een compliance-API, eigen dataretentiebeleid, netwerktoegangscontrole en IP-allowlisting, met een contextvenster van 500.000 tokens op het standaardmodel. Voor gereguleerde sectoren telt daarbij de HIPAA-ready variant die op de lagere plannen ontbreekt.

Vanuit mijn achtergrond bij Nederlandse financiële instellingen weet ik dat toegangscontrole en aantoonbaarheid geen randvoorwaarden zijn maar harde eisen zodra je met gevoelige gegevens werkt. Zoek je vooral voorspelbare kosten en samenwerking binnen een vast team, dan volstaat Team. Pas wanneer audit logs, SCIM of eigen retentietermijnen niet onderhandelbaar zijn, is Enterprise de route.

Een licentie regelt de toegang, geen werkwijze. Wil je AI als gedeelde manier van werken invoeren met vaste controlepunten per taak, dan sluit AI implementatie aan op de stap na de licentiekeuze.

Wat Claude Code kost binnen de abonnementen

Wat Claude Code kost, hangt niet af van een losse prijs, want Claude Code zit inbegrepen in alle betaalde plannen. Een apart abonnement bestaat niet; je betaalt er niets extra voor boven op Pro, Max, Team of Enterprise.

Het verbruik loopt wel uit dezelfde pool als je chatgebruik. Tokens die je in de terminal verbruikt, gaan af van hetzelfde vijf-uursvenster en dezelfde weeklimiet als Claude op het web. Wie Claude Code zwaar inzet voor grote codebases, raakt daardoor sneller de grens van Pro en schuift richting Max.

Voor zware sessies bestaat een alternatief. Via een Console-account kun je overschakelen op pay-as-you-go API-credits, waarbij je per token afrekent in plaats van tegen je abonnementslimiet aan te lopen.

Wat de Claude API per model kost

De Claude API rekent per miljoen tokens af, gesplitst over input (je prompts en context) en output (het antwoord). De tarieven verschillen fors per model.

Model Input per miljoen tokens Output per miljoen tokens
Claude Fable 5 $10,00 $50,00
Claude Opus 5 $5,00 $25,00
Claude Sonnet 5 $2,00 $10,00
Claude Haiku 4.5 $1,00 $5,00

Anthropic publiceert de API-tarieven in Amerikaanse dollars, anders dan de abonnementen. Opus 5 kwam op 24 juli 2026 uit tegen exact het tarief van voorganger Opus 4.8. Sonnet 5 startte op 30 juni 2026 met een introductieprijs die inmiddels het reguliere tarief is geworden. Oudere modellen zoals Opus 4.8 en Sonnet 4.6 blijven tegen hun bestaande tarieven beschikbaar.

Eén detail beïnvloedt je effectieve kosten zonder dat het tarief verandert. Sonnet 5 gebruikt een nieuwere tokenizer die voor dezelfde tekst meer tokens produceert dan zijn voorganger. Migreer je van Sonnet 4.6, dan kan je rekening per verzoek hoger uitvallen terwijl het tarief per token gelijk blijft.

Voor wie snelheid nodig heeft, biedt Opus 5 een fast mode tegen het dubbele tarief, op ongeveer 2,5 keer de standaardsnelheid. Wie de verwerking binnen de Verenigde Staten moet houden, betaalt via de parameter voor data-residency een opslag van tien procent op alle tokencategorieën. Losse functies hebben eigen tarieven: websearch kost $10 per duizend zoekopdrachten en code-uitvoering is gratis tot vijftig uur per dag per organisatie.

Twee mechanismen verlagen de rekening substantieel. Prompt caching brengt de kosten van herhaalde context omlaag tot een tiende van het normale inputtarief, wat vooral telt bij een systeemprompt die bij elk verzoek identiek is. De Batch API geeft vijftig procent korting op alle tokens voor verzoeken die binnen 24 uur verwerkt mogen worden.

In mijn Python-integratie met de Claude API combineer ik beide: Sonnet als standaard voor het meeste pipelinewerk, Opus alleen voor de complexere analysestappen, en prompt caching op de systeemprompt die bij elke run hetzelfde blijft. Een stap omhoog in de modelreeks verdubbelt ruwweg het tarief, dus de modelkeuze weegt in de praktijk zwaarder dan het aantal tokens.

Wat Claude Fable 5 kost

Claude Fable 5 kost op de API $10 per miljoen inputtokens en $50 per miljoen outputtokens, precies het dubbele van Opus 5. Het model is sinds 9 juni 2026 het zwaarste publiek beschikbare model boven de Opus-familie, bedoeld voor langlopend agentisch werk, zware redeneertaken en analyse van grote contexten.

Naast Fable 5 bestaat Claude Mythos 5, dat op hetzelfde onderliggende model draait. Fable 5 heeft extra veiligheidswaarborgen rond cybersecurity, biologie en LLM-onderzoek; Mythos 5 is via Project Glasswing voorbehouden aan een beperkte groep organisaties.

De beschikbaarheid kende een onderbreking. Anthropic schortte de toegang tot beide modellen op 12 juni 2026 op om te voldoen aan exportcontroles van het Amerikaanse ministerie van Handel, en herstelde die op 1 juli 2026 nadat de maatregelen waren ingetrokken.

Op de abonnementen telt Fable 5 apart mee. Pro-gebruikers rekenen het verbruik af via usage credits tegen API-tarief, op beide Max-varianten is het model beschikbaar tot vijftig procent van de weeklimieten, en Team en Enterprise hebben eveneens toegang. Door dat hoge tarief en de neiging om op lange taken veel tokens te verbruiken, is Fable 5 lang niet altijd de zuinigste keuze; voor routinewerk blijven Sonnet 5 en Opus 5 vaak voordeliger per afgeronde taak.

Hoe Claude prijzen zich verhouden tot ChatGPT en Gemini

De Claude prijzen liggen op instapniveau vrijwel gelijk aan die van de concurrentie, want Pro, ChatGPT Plus en de betaalde Gemini-variant zitten alle drie in dezelfde prijsklasse. Op dat niveau valt er weinig te kiezen op prijs alleen.

Het verschil zit in wat je ervoor terugkrijgt. Claude positioneert zich op striktere instructievolging en analyse van lange documenten, met 200.000 tokens context op Free, Pro, Max en Team en 500.000 op Enterprise. ChatGPT biedt een breder ecosysteem aan koppelingen, Gemini integreert dieper met Google Workspace.

Toen ik overstapte van ChatGPT naar Claude voor het merendeel van mijn dagelijkse werk, speelde de prijs geen rol. Doorslaggevend was dat Claude minder context verliest bij lange documenten, zich strikter aan instructies houdt en bij feitelijke vragen minder details verzint.

Wie tussen beide twijfelt, kan het beste Claude en ChatGPT vergelijken op het type werk dat hij dagelijks doet. De tarieven aan de andere kant staan in het overzicht van wat ChatGPT kost.

Op Max-niveau lopen de modellen uiteen. ChatGPT kent geen directe tegenhanger van de 5x- en 20x-varianten, waardoor Claude voor zeer intensieve gebruikers in een eigen prijsklasse zit.

Wanneer een Claude abonnement zich terugverdient

Een Claude abonnement verdient zich terug op het moment dat de gratis limiet je werk begint te onderbreken, en niet op basis van een vooraf berekende tijdwinst. De vraag is dus niet wat je bespaart, maar hoe vaak je stilstaat.

Blijf op Free zolang je incidenteel iets vraagt en zelden een limiet raakt. Stap over op Pro zodra je meerdere keren per week midden in een taak moet wachten tot je venster reset, want vanaf dat punt betaal je met wachttijd in plaats van met geld. Overweeg Max pas wanneer die onderbrekingen ook op Pro dagelijks terugkomen.

Voor organisaties is de rekensom overzichtelijk geworden. Een Standard-seat kost bij jaarbetaling €216 per jaar tegenover €180 voor een los Pro-jaarabonnement, dus ongeveer €36 per persoon per jaar extra. Daarvoor krijg je central billing, single sign-on, gedeelde projecten, enterprise search en beheerdersfuncties, plus de zekerheid dat er standaard geen model wordt getraind op wat je invoert.

Bij Premium-seats van €1.080 per seat per jaar verandert die afweging. Dat bedrag is alleen verdedigbaar voor gebruikers die structureel tegen de Standard-limieten aanlopen, en dat zijn er in de meeste kantoren maar een paar. De mix van beide seat-types is daarom vrijwel altijd goedkoper dan één type voor iedereen.

Wie eerst de tool wil leren voordat hij een abonnement neemt, combineert de Claude e-learning met het Free-plan. Merk je dat je dagelijks aan de capaciteitsgrens komt, dan is dat het signaal om te upgraden.

Wie vooral Nederlandstalig werk doet, merkt dat de kwaliteit van Claude in het Nederlands niet van je abonnement afhangt maar van de instructies die je meegeeft.

Wat Claude Max kost en wat het verschil is tussen Max 5x en Max 20x

De prijs voor Claude Max is €88 ($100) per maand voor Max 5x, of €176 ($200) per maand voor Max 20x. De getallen 5x en 20x verwijzen naar de capaciteit per 5-uurs venster ten opzichte van Pro: Max 5x geeft je vijf keer de Pro-capaciteit, Max 20x geeft je twintig keer de Pro-capaciteit.

Beide Max-tiers bieden naast de hogere capaciteit ook hogere output-limieten, vroege toegang tot nieuwe features en voorrang op momenten van drukte. Het verschil tussen 5x en 20x is voornamelijk volume.

Opus 5 is sinds de lancering het standaardmodel op Max. Fable 5 is op beide Max-tiers beschikbaar tot vijftig procent van je weeklimieten, waarna je verder kunt op usage credits.

Voor de meeste individuele gebruikers is Max 5x ruim genoeg. Max 20x is gepositioneerd voor zware Claude Code-gebruikers en developers die uren per dag veel tokens verbruiken aan grote codebases.

Max-prijzen worden niet met jaarlijkse korting aangeboden zoals Pro. Beide tiers werken op maandbasis. Wie binnen Pro consistent tegen limieten aanloopt, ziet Max 5x als de logische upgrade.

Wat Claude Team kost per seat voor organisaties

De prijs van Claude Team is €22 ($25) per seat per maand voor een Standard-seat, of €110 ($125) per seat per maand voor een Premium-seat. Bij jaarlijkse betaling gaan beide prijzen omlaag: Standard naar €18 ($20) per seat per maand, Premium naar €88 ($100) per seat per maand. Team is bedoeld voor organisaties met twee tot honderdvijftig gebruikers.

De oude drempel van minimaal vijf seats is vervallen. Een team van twee of drie personen kan sinds die wijziging gewoon een Team-plan afnemen, wat het frictiepunt voor kleine bedrijven grotendeels wegneemt.

Het verschil tussen Standard en Premium zit in capaciteit, niet in features. Een Premium-seat geeft vijf keer het gebruik van een Standard-seat; beide seat-types krijgen dezelfde functionaliteit, en je kunt binnen één organisatie beide types combineren.

Claude Code en Claude Cowork zitten bij beide seat-types inbegrepen, net als Claude Design, Claude Science en de koppeling met Microsoft 365. Dat was eerder anders: Claude Code was op Team-niveau een tijdlang voorbehouden aan het duurdere seat-type.

Wat Team verder toevoegt boven Pro is central billing, single sign-on, enterprise search over je organisatie, beheerdersrechten op connectors en gedeelde projecten. Op je content wordt standaard geen model getraind.

Hoe Claude Enterprise wordt geprijsd voor grote organisaties

De prijzen voor Claude Enterprise zijn sinds 2026 publiek: €18 ($20) per seat per maand, plus het daadwerkelijke verbruik dat tegen API-tarieven wordt afgerekend. Enterprise wordt alleen jaarlijks gefactureerd. Je kunt het plan self-serve aanmaken of via sales een op maat gemaakt voorstel opvragen.

Dat prijsmodel verschilt fundamenteel van Team. Bij Team betaal je een vast bedrag per seat met een gebruiksplafond; bij Enterprise betaal je een lage seat-prijs en schaalt de rest van de rekening mee met de modellen en taken die je team draait. Beheerders kunnen daarom uitgavenlimieten instellen per gebruiker en per organisatie.

Wat je voor de Enterprise-prijs krijgt, draait om governance en beveiliging. Het plan voegt rolgebaseerd toegangsbeheer met fijnmazige permissies, SCIM, audit logs, een compliance-API, eigen dataretentiebeleid, netwerktoegangscontrole en IP-allowlisting toe, plus een context-venster van 500K tokens op het standaardmodel. Voor sectoren met strikte eisen, zoals de zorg, telt daarbij de HIPAA-ready variant die op de lagere plannen ontbreekt.

Voor Nederlandse organisaties is data-residency vaak het doorslaggevende punt. Onder de AVG en de EU AI Act wil je weten waar je data wordt verwerkt, en de standaard claude.ai-plannen geven geen garantie op een EU-locatie. Vanuit mijn achtergrond in de bankensector weet ik dat data-residency en toegangscontrole geen details zijn, maar harde eisen zodra je met gevoelige of gereguleerde gegevens werkt.

Het verschil met Team bepaalt voor de meeste bedrijven de keuze. Zoek je voorspelbare kosten en samenwerking binnen een vast team, dan volstaat Team. Pas wanneer governance, SCIM of audit logs niet onderhandelbaar zijn, is Enterprise de route.

Een licentie regelt de toegang, geen werkwijze. Wil je AI als gedeelde manier van werken invoeren met vaste controlepunten, dan sluit AI implementatie aan op de stap na de licentiekeuze.

Wat Claude Code kost binnen de abonnementen

Wat Claude Code kost, hangt niet af van een losse prijs, want Claude Code zit inbegrepen in alle betaalde plannen: Pro, Max, Team en Enterprise. Je betaalt er dus niets extra voor boven op je abonnement. Een apart Claude Code-abonnement bestaat niet.

Het verbruik van Claude Code loopt wel uit dezelfde pool als je chatgebruik. Tokens die je in Claude Code verbruikt, gaan af van hetzelfde 5-uurs venster en dezelfde weeklimiet als Claude op web. Wie Claude Code zwaar inzet voor grote codebases, raakt daardoor sneller de grens van Pro en schuift richting Max 5x of Max 20x.

Voor zware sessies bestaat een alternatief. Via een Console-account kun je overschakelen op pay-as-you-go API-credits, waarbij je per token afrekent in plaats van tegen je abonnementslimiet aan te lopen.

Wat de Claude API tokens kosten per model

De Claude API wordt per miljoen tokens afgerekend, gesplitst over input (jouw prompts en context) en output (Claude’s antwoord). De Claude modellen voor de standaard-API verschillen flink in prijs, en de tarieven op het moment van schrijven (juli 2026) zijn:

Model Input per miljoen tokens Output per miljoen tokens
Claude Fable 5 €8,80 ($10,00) €44,00 ($50,00)
Claude Opus 5 €4,40 ($5,00) €22,00 ($25,00)
Claude Sonnet 5 (t/m 31 augustus 2026) €1,76 ($2,00) €8,80 ($10,00)
Claude Sonnet 5 (vanaf 1 september 2026) €2,64 ($3,00) €13,20 ($15,00)
Claude Haiku 4.5 €0,88 ($1,00) €4,40 ($5,00)

Opus 5 kwam op 24 juli 2026 uit tegen exact het tarief van zijn voorganger Opus 4.8. Sonnet 5 volgde op 30 juni 2026 met een introductieprijs die tot en met 31 augustus 2026 loopt; daarna gaat dat model naar het reguliere Sonnet-tarief. De oudere modellen Opus 4.8, Opus 4.7, Opus 4.6 en Sonnet 4.6 blijven tegen hun bestaande tarieven beschikbaar.

Eén detail beïnvloedt je effectieve kosten zonder dat het tarief verandert. Modellen vanaf Claude 4.7 gebruiken een nieuwere tokenizer die voor dezelfde tekst ongeveer 30% meer tokens produceert. Migreer je van Sonnet 4.6 of ouder, dan kan je rekening per verzoek hoger uitvallen terwijl het tarief per token gelijk blijft.

Voor wie snelheid nodig heeft, biedt Opus 5 een fast mode tegen €8,80 ($10) input en €44 ($50) output per miljoen tokens, op ongeveer 2,5x de standaardsnelheid. Wie de verwerking binnen de Verenigde Staten moet houden, betaalt via de parameter voor data-residency een opslag van tien procent op alle tokencategorieën.

Twee kortingsmechanismen verlagen de API-kosten verder. Prompt caching kan input-kosten met tot 90% verminderen op herhaalde context, bijvoorbeeld een systeemprompt die bij elk verzoek hetzelfde blijft.

De Batch API geeft 50% korting op alle tokens voor verzoeken die binnen 24 uur verwerkt mogen worden. Dat is ideaal voor content-pipelines en data-verrijking waarbij real-time output niet nodig is.

In mijn Python-integratie met de Claude API combineer ik beide tactieken: Sonnet als default voor de meeste content-pipeline taken, Opus alleen voor de complexere analyse-stappen, en prompt caching op de systeemprompt die bij elke run identiek is. Wie de API serieus inzet, doet er goed aan vooraf te bepalen welk Claude model hij kiest, omdat een stap omhoog in de rangorde het tarief per miljoen tokens verdubbelt.

Wat Claude Fable 5 kost als nieuw topmodel

Claude Fable 5 is sinds 9 juni 2026 het zwaarste publiek beschikbare model boven de Opus-familie, bedoeld voor langlopend agentisch werk, zware reasoning en grote-context-analyse. Op de Claude API kost Fable 5 €8,80 ($10) input en €44 ($50) output per miljoen tokens, met model-ID claude-fable-5. Dat is precies het dubbele van Opus 5.

Het model is algemeen beschikbaar, in tegenstelling tot de variant Claude Mythos 5. Beide draaien op hetzelfde onderliggende model, maar Fable 5 heeft extra veiligheidswaarborgen rond cybersecurity, biologie en LLM-onderzoek. Mythos 5 is via Project Glasswing voorbehouden aan een beperkte groep goedgekeurde partners.

De beschikbaarheid kende een onderbreking. Anthropic schortte de toegang tot Fable 5 en Mythos 5 op 12 juni 2026 op om te voldoen aan exportcontroles van het Amerikaanse ministerie van Handel, en herstelde die toegang op 1 juli 2026 nadat de maatregelen waren ingetrokken.

Op de abonnementen telt Fable 5 apart. Pro-gebruikers rekenen het verbruik af via usage credits tegen API-tarief; op Max 5x en Max 20x is het model beschikbaar tot vijftig procent van je weeklimieten. Team en Enterprise hebben eveneens toegang.

Fable 5 zet zich boven Haiku, Sonnet en Opus in de reeks Claude modellen, en elke stap in die reeks verdubbelt ruwweg het tarief per miljoen tokens. Dat maakt de plek van een model in de reeks een even harde kostenfactor als het aantal tokens dat je verstuurt.

Door dat hoge per-token-tarief en de neiging om op lange taken veel tokens te verbruiken, is Fable 5 niet voor elke taak de zuinigste keuze. Voor routinewerk blijven Sonnet 5 en Opus 5 vaak voordeliger per afgeronde taak; Fable 5 verdient zijn premie vooral op de moeilijkste, langste opdrachten.

Hoe Claude prijzen zich verhouden tot ChatGPT en Gemini

De Claude prijzen liggen op één lijn met de concurrentie: Claude Pro kost $20/maand, hetzelfde bedrag dat OpenAI vraagt voor ChatGPT Plus en Google voor Gemini Advanced. Op instapniveau is er weinig prijsverschil tussen de drie grote consumenten-AI-platforms.

Het verschil zit eerder in wat je voor dat geld krijgt. Claude positioneert zich op striktere instructie-volging en betere analyse van lange documenten, met een context-venster van 200K tokens op Free, Pro, Max en Team, en 500K op Enterprise. Via de API is een venster van 1 miljoen tokens beschikbaar op modellen vanaf Claude 4.6.

ChatGPT biedt een breder plugin-ecosysteem. Op API-niveau is het prijsverschil klein geworden: het GPT-5.6-vlaggenschip Sol staat op hetzelfde input-tarief als Opus 5 en ligt iets hoger op output. Gemini integreert dieper met Google Workspace en heeft een eigen positie in multimodale verwerking.

Toen ik overstapte van ChatGPT naar Claude voor het merendeel van mijn dagelijkse werk, was de prijs geen overweging. Wat voor mij doorslaggevend was: Claude verliest minder context bij lange documenten, houdt zich strikter aan instructies, en produceert minder verzonnen details bij feitelijke vragen.

Wie tussen Claude en de concurrenten kiest, kan eerst Claude en ChatGPT vergelijken op het type werk dat hij doet. De paralleltarieven aan de ChatGPT-kant staan in het overzicht van wat ChatGPT kost.

Op het Max-niveau wijken de prijsmodellen wel uiteen. ChatGPT heeft geen directe tegenhanger van Max 5x of 20x. Voor power-users met intensief gebruik zit Claude daar in een eigen prijsklasse.

Wanneer een Claude abonnement zich terugverdient

Een Claude abonnement verdient zich het snelst terug bij dagelijks werk met de tool. De terugverdientijd hangt af van drie variabelen: hoe vaak je Claude gebruikt, welk type werk je doet, en wat je tijd waard is.

Voor wie meer dan twee uur per dag intensief Claude gebruikt, is Pro praktisch een vereiste, omdat je bij Free constant tegen de rolling window aanloopt. De €18/maand verdient zich in dat scenario binnen een week terug, ook bij een bescheiden uurtarief, omdat de tijdwinst per dag groter is dan de prijs per maand, omgeslagen over je werkbare uren.

Max wordt interessant bij vier tot zes uur intensief gebruik per dag, of voor wie Claude Code dagelijks gebruikt voor zwaar codeerwerk. De €88 of €176/maand verdient zich terug zodra de Pro-limieten je dagelijks raken en het werk daardoor stagneert. Voor zware Claude Code-gebruikers in productieomgevingen is Max 20x soms goedkoper dan API pay-as-you-go.

Team is rekenkundig een kleine stap vanaf Pro geworden. Een Standard-seat kost bij jaarbetaling €211 per jaar tegenover €176 voor een los Pro-jaarabonnement, dus je betaalt ongeveer €35 per persoon per jaar extra.

Wat je voor dat verschil terugkrijgt is central billing, single sign-on, gedeelde projecten, enterprise search en beheerdersfuncties. Voor organisaties die die functies waard vinden, weegt het verschil vrijwel altijd op. Bij Premium-seats (€1.056/seat/jaar) verschuift de berekening pas als individuele gebruikers structureel tegen de Standard-limieten aanlopen.

Klanten accepteren geen wisselende output, en dat heeft mij geleerd dat de waarde van een AI-tool minstens zozeer in consistentie zit als in pure capaciteit. Een abonnement waarbij ik niet hoef af te wegen welk gesprek ik vandaag voer omdat het me anders een half uur in de wachtstand zet, is op zichzelf al een productiviteitswinst die de prijs rechtvaardigt.

Wie eerst de tool zelf wil leren voordat hij een abonnement neemt, combineert de Claude e-learning met het Free-plan. Vanaf het moment dat je merkt dat je dagelijks aan de capaciteitsgrens komt, is dat het signaal om naar Pro te upgraden.

Deel dit artikel

Gerelateerde artikelen